A sokoldalan kpzett lovasember jellegzetesen nmet gondolkodsmdja szinte minden pillanatban megnyilvnul. Lovai irnt odaad szeretettel viseltet. Br nem felttlenl lenne szksges, kora reggel gyakran elsknt jelenik meg az istllban, etet, trgyt hord, s egyb istllmunkkat vgez. Sokszor utolsknt tvozik, miutn tl van egy-kett patkolsn, s rendben tudja az sszeset.
Testvrvel, Rainerrel egytt mr egsz fiatalon, 14 vesen a lovassportok vonzsba kerltek, ksznheten az azta is tart rendkvl ldozatos szli tmogatsnak.
A lehetsg adott volt, vlaszthattak, gy Rainer a szintn Rossbornerhof elnevezs mnesben ugrlovak tenysztsvel, felnevelsvel, kikpzsvel, kereskedelmvel foglalkozik, mg Ralf a versenysportra koncentrlva irnytja a mnestl hsz percnyi auttra lv ltestmnyben foly munkt.
Soha nem volt krds, hogy melyik szakgat vlasztja - mr gyermekkorban a djugrats mellett dnttt, s ennek korn jelentkezett az eredmnye is, hiszen junior nmet bajnok lett. Tbb mint hsz ve sikeresen versenyez nemzeti s nemzetkzi szinten. A tarsolyban lv sikerek kzl emltsre mlt az Eurpa-bajnoksgokon szerzett rmek mellett a kzel ktszz S kategris (150 cm) versenyszmban megszerzett gyzelem, s nem hinyzik a mindig nagy elismersnek rvend Nemzetek Dja diadal sem. Rangos nemzetkzi Nagydjak gyztese, illetve helyezettje, melyek kzl felttlenl kiemelkedik Geesteren, Mannheim, Wiesbaden, Hamburg Derby, Mnster, Frankfurt, Spangenberg, Bern…
Ezen sikerek elrsben h trsai voltak: Baker Street (1999. Hamburg Derby III. hely), Fair Lady, Funky-Town, Rolando, Frederic (2000. Wiesbaden GP I. hely), Major, Happy Girl, Goliath. Legkedvesebb versenye: 1984. Geesteren GP I. hely, 1999. Hamburg Derby III. hely, 2000. Wiesbaden GP I. hely.
Legkedvesebb lova: Baker Street r kanca, igazn klnleges volt lovagolhatsg, intelligencia, karakter, vatossg s sok ms szempontbl. Happy Girl s Agadir szintn a kedvencek kz tartozott. Jellemz, hogy kiregedett lovai boldog nyugdjas veknek nzhetnek elbe: kedvkre bklszhatnak az risi fves karmokban, s csak etetsre kell visszatrnik a boxukba.
Sikereinek alapja, hogy nemcsak sajt maga, hanem lovai is kemnyen dolgoznak. Napi kt-hrom alkalommal mennek ki: lovagls, illetve futszras munka, jrtatgp vagy futszalag s karm. Ralf Runge termszetesen igen szerencssnek mondhatja magt, hisz egy minden ignyt kielgt, szakszeren felptett lovardban kszlhet a versenyekre. A Frankfurthoz kzeli ltestmnyhez risi fedett lovarda, kitn talajadottsg nyitott lovarda, korszer ugrspark, fedett jrtatgp, futszalag, terep tartozik, szval minden, ami zavartalann teszi, segti az edzst. Emellett a lovak knyelmt szolgl tgas boxok s hatalmas, fves karmok is rendelkezsre llnak.
A jval nagyobb befogadkpessg ltestmny jelenleg csak a sajt kikpzs alatt ll, kb. tz l otthonul szolgl, azonban lehetsg van boxok brlsre is. Rendszeresen megjelen vendgei a versenyekre utazban lv nemzetkzi lovak, lovasok, s az utbbi hnapokban a Beverly Hills Equestrien Park lovainak bzisul is szolglt. Fleur s Pershing neve taln ismersen cseng: az utbbi vek sorn az amerikai tulajdonosok szmra dollrmillikrt eladott lovakat Ray Texel, Lesley McNaught, Trevor Coyle, Dirk Hauser lovagoltk a nemzetkzi versenyeken.
Lovas Magazin: Az utbbi vekben megsokszorozdtak a versenyzs anyagi vonzatai, mind a nemzeti, mind a nemzetkzi szinten. Milyen nehzsgeket jelent ez? Ralf Runge: Csak abban az esetben lehet valaki igazn eredmnyes, ha gazdag szponzor ll mgtte, vagy sajt maga rendelkezik rengeteg pnzzel. A nemzetkzi sport, amely a legnagyobb versenyekre koncentrl a legjobb tz-hsz lovassal, jabban versenysorozatokat r ki, mint pldul a Super Liga, Rider's Tour stb., ami rendkvl megnehezti az lmeznybe kerlst. Ha valaki nem tartozik bele az els tzes, hszas csoportba a vilgranglistn, akkor fizetnie kell az induls jogrt, ugyanis a pay-card rendszer egyre npszerbb a versenyrendezk krben. Lassan hasonl szituci alakul ki, mint a Forma-1-ben, a legjobb piltk s lovasok eszmletlen pnzeket keresnek, mg a tbbiek maguk knytelenek bevonni a pnzt s a tmogatkat, ahhoz, hogy versenyezni tudjanak.
LM: Nmetorszgban is ugyanez a helyzet? RR: A nemzeti szinten vlemnyem szerint neknk nmeteknek van a vilgon a legjobb rendszernk. Az ltalnos alapkpzs biztostja, hogy minden vben rengeteg fiatal tehetsg tnik fl. Azonban nagyon fontos lenne kialaktani egy olyan versenyrendszert, amelyben nekik is meg lenne az eslyk bekerlni a legjobbak kz a junior korosztlybl kiregedve.
LM: A meglhetst a lkereskedelmi tevkenysg biztostja. Mi a vlemnye a jelen pillanatban uralkod piaci helyzetrl? RR: Napjainkban is risi vltozst l t a lpiac. Egy tlagos lovat nehz eladni elfogadhat ron, hiszen az istllk tele vannak ilyenekkel s mindenki, mg az amatr lovasok is a vilg legjobb lovt keresik. Br azrt mg van piaca a jl kikpzett amatr, junior lovaknak, valamint a tehetsges, fiatal egyedeknek, annak ellenre is, hogy az rak nagyon megemelkedtek, ami nehzz teszi szmunkra, hogy elfogadhat ron jussunk hozz az utnptls lovakhoz, mg ha nagyon fiatalok is.
LM: Mint rutinos szakmabeli, milyen fbb tulajdonsgokra figyel a l kivlasztsa sorn? RR: Nem a szrmazsra figyelek elssorban, habr gy gondolom, vannak bizonyos vrvonalak, amelyek keresztezsvel igen j utdok szletnek. Sok ilyen van a klasszikus holsteini lovak kztt. Az istllba lpve a l tekintett, arckifejezst figyelem, tapasztalatom szerint a j lovak tbbsgnl felfedezhet valami klnleges. J karakterrel, j mozgsadottsggal s kitn egyensllyal rendelkezzenek. Knnyedn kell ugraniuk, vatosnak kell lennik, valamint az a kpessg is fontos, hogy nagyot ugorjanak. Sok cscskategris lnl nem vehet szre els ltsra, hogy milyen is igazn a kpessge, azonban nem lehet csupn a lovagolhatsg, az ugrtechnika fejlesztsvel eredmnyes ugrlovat kpezni, amennyiben nem elg btor s vatos az llat, gy hosszabb idszak alatt jobban kitapasztalhatk az adottsgok.
LM: Ksznm, hogy betekintst nyjtott gondolataiba, sok szerencst kvnunk minden tren! vek ta sikeres zleti tevkenysgnek megszvelend filozfija, hogy hossz tvon elgedett tegye vevit azltal, hogy sszehozza a megfelel l-lovas kombincit. Pldaknt emlthet a Peter Wylde-De Niro kombinci vagy a Thomas Mhlbauer-Autogramm pros.
Ladvenszky Jzsef
|